Saç Ekiminden Sonra İlk Yıkama

Saç Ekiminden Sonra İlk Yıkama

Saç ekimi operasyonunun başarılı sonuç verebilmesi ve yeni saçlarınıza kavuşmanız için saç ekimi operasyonu kadar saç ekimi sonrasında ilk hafta yapılacaklar da çok önemlidir. Saç ekimi sonrası yıkama, operasyon sonrası yapılması gerekenler arasındadır.

Saç ekimi sonrası yıkama, dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur. Burada önemli olan saç ekimi sonrası yıkama konusunu ne kadar önemli olduğunu anlamak ve kurallarına uygun bir yıkama gerçekleştirmektir.

Saç ekiminden 3-4 gün sonra normal yıkama yapılır ancak bu yıkama, kabuklar dökülene kadar losyonla ve ovuşturmadan yapılmalıdır.

 • Saç ekimi sonrası yıkama zorunlu durumlarda tek başına yapılabilecek bir işlemdir ancak daha rahat uygulanabilmesi için yanınızda size yardımcı olabilecek bir kişinin bulunması tavsiye edilir.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama 3.gün ya da doktorun önerisine göre 4.gün yapılmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkamanın hastane ortamında hemşireler tarafından gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.
 • 15 GÜN boyunca saçların düzenli olarak EN AZ 1 KEZ yıkanması tavsiye edilir.
 • Saçların bazı kurallara uygun olarak yıkanması çok önemlidir.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama 30 dakika kadar sürecektir.

Neden Önemlidir?

Evde kendi başınıza ya da saç ekim merkezinde hemşireler tarafından yapılabilecek olan saç ekimi sonrası ilk yıkama için,

 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama esnasında ekilmiş saç kökleriniz tam olarak yerlerine adapte olmamıştır, yapılacak yanlış bir hareket saç köklerinizin zarar görmesine sebep olabilir.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama ile operasyon sonrası oluşan saç köklerindeki kabuklanmalar temizlenmeye başlayacaktır, böylelikle saç köklerinin nefes alması sağlanır.
 • Saç ekimi sonrası yıkama yaparken temizlenecek olan kabuklanmalar kurallara uygun bir şekilde yıkama yapılmadığı takdirde saç köklerine zarar verebilmektedir.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama ve sonrasındaki yıkamalar saç köklerinin güçlenmesine yerlerine adapte olmasına ve beslenmeye başlamasına olanak sağlar.
 • Saç ekimi sonrası yıkama önemlidir çünkü ilk yıkamada gereli özen gösterilmeyerek hasar verilen saç kökleri çıkmayabilir.

Saç ekimi operasyonu sonrasında yeni ekilen saç köklerinin başarılı bir şekilde uzaması için hastaya düşen önemli görevler vardır. Konuyla ilgili Okuma Önerisi: Saç ekimi sonrası kurallar

Nasıl Yapılır?

Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı sürece saç ekimi operasyonu sonrasında 3. gün ekilen saçların yıkanması için uygun bir zamanlamadır ancak imkanınız varsa; saçlarınızın ilk yıkamasını gerçekleştireceğinize dair doktorunuza bilgi vermenizi tavsiye ederiz.

ADIM 1: Hazırlık

Saçlarınızı yıkarken rahat hareket edebilmeniz için ilk adımımız hazırlıktır. Hazırlık aşaması, saç yıkamak için gerekli olan malzemelerin yanınıza getirilmesi ve hazırlanmasından ibarettir. Sonrasında bunları tek tek aramak sıkıntı olabilir. Yanınızda size yardımcı olacak bir kişi olmasında fayda vardır.

Saç ekimi sonrası yıkama için gerekli malzemeler

Yumuşatıcı Losyon: (Sadece ilk yıkamada kullanılır) İlk yıkama sonrası kabuk tutan saç köklerinin kabuklarından kolayca temizlenebilmesi için yumuşamasını sağlar ve saç ekimi sonrası yıkama için çok önemlidir.
Ilık su: Suyun sıcaklığı çok önemli bir ayrıntıdır. Hızlı değişimler yaşamayan aniden fışkırmayan düzgün çalışan bir duş başlığı kullanmanız tavsiye edilir. Beklenmedik ve nadiren yaşanacak böyle bir durum saç köklerinizin zarar görmesine sebep olur. Suyun ılık ve tazyiksiz olmasına gerekmektedir.

Şampuan: Saç ekimi sonrası günlük bir şampuan kullanabileceğiniz gibi, doktorunuzu tarafından önerildiyse özel şampuanları da tercih edebilirsiniz.

Yumuşak Havlu: Saç ekimi sonrası havlunun nasıl olduğu ve nasıl kullanılacağı çok önemlidir. Mutlaka yumuşak bir havlu seçin. Havlu yerine saç kurutma makinesi de seçilebilir ancak kullanımı konusunda hasas davranmanız gerekecektir.

ADIM 2: Saç Ekimi Sonrası Losyon Kullanımı

Saç ekimi sonrası losyon kullanımı, operasyon sonrasında saç köklerinde oluşan kabukların yumuşatılarak, kıl köklerine zarar vermeden yavaş yavaş çıkmalarını sağlar. Saç ekimi sonrası losyon kullanımı için amaç, yıkama öncesinde kabukların yumuşamasını sağlamaktır.

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Kullanımı

Saç ekimi sonrası losyon kullanımı için bepanthol losyon doktorlar tarafından en sık tavsiye edilendir ancak alacağınız ürünün “krem” ya da “merhem” niteliğinde katı ve yoğun olmamasına, “losyon” olarak satılan akıcı ve soft bir kıvamda olmasına dikkat etmelisiniz. Saç ekimi sonrası Bepanthol losyon kullanımının yanı sıra muadili kıvamındaki başka markalar da kullanılabilir ancak burada en doğrusu doktorunuz tarafından size önerilen losyonun kullanılmasıdır.

Bepanthol losyonun yara iyileştirici bir özelliğe sahip olduğu bilinmektedir ancak saç ekimi sonrası yıkama esnasında kremin kullanımının temel amacı yaranın iyileşmesinden çok kabukların yumuşayarak yıkama esnasında daha rahat dökülebilmesidir. Saç ekimi sonrası bepanthol kullanımı, her iki amaca da yönelik destekleyici bir yapıda olduğu için tercih edilmektedir ancak saç ekiminden sonra yıkama için bepanthol kullanımının kabukları yumuşatmanın saç kökleri üzerinde iyileştirici bir etkisi olduğuna dair bir bilgi şimdilik bulunmamaktadır.

Hazırlık adımı sonrasında saç ekimi sonrası yıkama için hazırız. Bunun için öncelikle doktorunuz tarafından tavsiye edilen losyonu (BEPHANTHEN losyon) parmaklarınız arasına bir miktar dökün.

 • Ardından parmaklarınız ekim yapılan alana dokundurun.
 • Burada önemli olan ayrıntı losyonun bol miktarda dökülmesidir.
 • Elinizle sürtme hareketi yapmayın.
 • Losyonu yumuşak dokunuşlarla tüm ekilen saç köklerinize gelecek şekilde sürün.
 • Losyonun yoğun ve beyaz bir şekilde ekilen saç köklerinizi kapladığından emin olun.
 • Bu şekilde 20 dakika ile 1 saat arasında bir süre bekletin.

Saç diplerinizdeki kabukların yumuşaması gerekmektedir, bu süre kişiden kişiye göre değişen kabuklaşma oranına göre değişiklik göstermektedir.)

Saç ekimi sonrası yıkama da bir defaya mahsus olarak uygulanan losyonlama işlemi, saçların beslenmesini sağlamaz buradaki amaç operasyondan sonra saç köklerinde pıhtılaşmış kanın, küçük kabuklanmaların hassas saç köklerine zarar vermeden çıkmasını sağlamaktır. Yeni yeni iyileşmeye başlayan saç kökleri için saç ekimi sonrası yıkama işlemi için hücre yenileyici özelliğe sahip bephanthen losyonla yapılması uygundur.

ADIM 3: Saçların Yıkanması

Saç ekimi sonrası yıkama işleminin 3. adımı saçların yıkanmasıdır. Losyon ile bekletilen saç kökleri, yumuşayarak yıkanmaya hazır hale gelir. İlk etapta isteğe bağlı olarak losyonun fazlasının yumuşak bir kağıt peçete ya da havlu ile “sadece üzerine hafifçe dokundurarak” alabilirsiniz..

Suyun sıcaklığını ayarlayın

 • Suyun fazla hızlı akmamasına dikkat edin.
 • Saçlarınızın üzerinde suyu hafifçe gezdirin.
 • Losyonun fazlasının gittiğinden emin olduktan sonra şampuanı elinizde alarak köpürtün
 • Köpürtmüş olduğunuz elinizi hafifçe dokundurarak kafanıza dokundurun. Saç köklerinin yeterince köpük alana kadar yavaş yavaş bu işleme devam edin.
 • Çok hafif parmak hareketleriyle köpüğü saç köklerinize geçmesini sağlayın.
 • Ve saçlarınızı durulayın.

Saçların yıkanması işlemini iki defa tekrarlayabilirsiniz

Saç ekiminden sonra hangi şampuan kullanılmalı?

Saç ekiminden sonra ph 5.5 olan, paraben içermeyen ve antialerjenik bir şampuan kullanılmalıdır. Saç ekiminden sonra şampuan seçiminde, doktorunuzun önerdiği şampuanı kullanmak doğru olacaktır. Bunun yanı sıra birçok doktor saç ekimi sonrası şampuan kullanımında doğal günlük kullandığınız şampuana devam edebileceğinizi belirtir.

Yani saç ekimi sonrası her zaman kullandığınız şampuanınızı kullanabileceğiniz gibi, parabensiz bebe şampuanları, organik ph derecesi uyumlu şampuanlar, antialerjenik ya da saç ekimi sonrası için özel üretilen şampuanlar tercih edebilirsiniz.

Özel besleyici şampuanların, saç köklerinin bu yeni döneminde etkili olduğuna dair bir araştırma bulunmamaktadır.

ADIM 4: Saçların Kurutulması

Saç ekimi sonrası yıkama işleminin son adımı saçların kurutulmasıdır. Bu işlem saç kurutma makinesi ya da yumuşak bir havlu ile yapılabilir. Saç ekimi sonrası yıkama da saç köklerinin ıslak bırakılmaması tavsiye edilir.

Yumuşak havlu ile kurulama:

Durulanan saçlarınızın üzerine yumuşak havlu bırakılır ve tekrar çekilir. Hiç bir şekilde sürtme hareketi yapılmaz. Yumuşak havlu ile kurulama işleminde havluyu avuç içinize alın, ekim yapılan saçlarınıza suyunu alacak kadar hafifçe bastırın ve çekin.

Saç köklerindeki suyun fazlalığı alınana kadar bu işleme devam edin.

Kurutma makinesi ile kurutma:

Saçlarınızı kurulamak için saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz ancak burada bazı dikkat edilecek noktalar vardır. Saç kurutma makinesini en düşük seviyede çalıştırın. Saç kurutma makinesi en düşük sıcaklıkta olmalı… ve saç köklerine 30 cm uzaktan tutulmalı. Saçlarınızın kuruması biraz uzun sürse de bu şekilde saç kökleriniz zarar görmeden saçlarınız kurutmuş olacaksınız.

Saç ekimi sonrasında saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için ” Saç Mezoterapisi ” ya da “ PRP ” yaptırabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için “ Saç sıklaştırma Yöntemleri “ isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Son Yıkama

Saç ekimi sonrası son yıkama zamanı kabukların ortadan kalkmasıyla doğru orantılıdır. Kabuklar tamamen döküldükten sonra saç ekimi sonrası losyonlama işlemine son verilerek normal yıkamaya geçilir.

Bu saç ekimi için özel olarak yapılan son yıkama olur daha sonrasında normal yıkama ve masaj süreci başlar. Saç ekimi sonrası losyonlama ile yapılacak olan son yıkama sonrası saçların sıklıkla dikkatli bir şekilde ve masaj eşliğinde yıkanmaya devam edilmesi gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Yıkama Kuralları

 • 3. günden önce yeni ekilen saçlarınıza su değdirmeyin.
 • İlk yıkama sonrası saçlarınızı mümkünse en az 15 gün boyunca her gün 1 ya da 2 kere yıkayın.
 • Saç ekiminden sonra yıkama yaparken saçlarınıza BASKI yapmayın
 • Saç köklerine SÜRTME işlemi yapmayın.
 • Hiç bir şekilde önerilen ürünlerin dışında (bakım kremi, jöle, sprey) kullanmayın.
 • Doktorunuz tarafından önerilen şampuan ve bakım ürünlerini tercih edin.
 • Losyon kullanımı süresini dikkatli ayarlayın, losyonun gereken az kalmamasına dikkat edin.
 • Önerilen losyon dışında bir losyon kullanmanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışın.
 • Saçlarınızı ıslak bırakmayın, kurulama işlemini ise çok dikkatli yapın.
 • İmkanınız varsa, saç ekimi sonrası yıkama işlemini saç ekim merkezinde yaptırın.
Categories : Saç Ekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir