PRP Saç Ekimi

PRP Saç Ekimi

Saç ekimi esnasında ve sonrasında uygulanan PRP ile iyileşme sürecinin hızlandırılması ve istenen sonuca hızlıca kavuşulması amaçlanır. PRP ile dökülmekte olan ve sağlığını yitirmeye başlamış saç kökleri yeniden güçlendirilir. Saçlar canlanır ve güçlenir. Saç dökülmesi azalır.

PRP’nin saç ekimi yapılan deri bölgesine de çok önemli faydaları vardır. Operasyon ardından kesi izleri ve yaralanmalar bir süre devam eder. Kırmızı noktalar ve kabuklanmalar oluşur. PRP ile birlikte bu yaşanan olumsuzluklar hızlıca giderilir. Saç derisi daha sağlıklı olur ve saçları besleme gücü artar.

PRP Nedir?

PRP’de kişinin kendi vücudundan küçük bir miktar kan alınır ve sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yolu ile geri verilir. Bu süreçte elde edilen plazma, “platelet” diye isimlendirilen hücrelerden oldukça zengindir. Plateletlerin vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. İçerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptirler. PRP işlemi sırasında kullanılan kan kişinin kendi kanı olduğu için herhangi bir bağışıklık reaksiyonunun ortaya çıkması mümkün değildir. PRP alerjik reaksiyona yol açmaz.

PRP’nin Uygulama Nedenleri ve Faydaları

Öncelikle PRP’nin hastaya uygulanması oldukça pratiktir ve güvenlidir. Tedavinin neticeleri uzun vadelidir. Çok önemli olarak tekrar canlandırıcı ve yapıcı etkilere sahiptir. Yani gençleşme emareleri görünmesini sağlar. Yeni kolajen meydana getirmesinin dışında derinin bütün yaşamsal fonksiyonlarını destekler. Deriyi doldurarak yeniden gençleştirir. Bu sayede de kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılmasında görev alır.

  • Saçları güçlendirerek dökülmelerini engellemek,
  • Saç derisini daha parlak ve esnek hale getirmek,Operasyon sürecinde yahut dışında oluşan yara ve çatlak gibi
  • hasarları yok etmek yahut minimuma indirmek,
  • Çeşitli operasyonlar sonucu oluşan cilt problemlerine karşı cildi hızla yapılandırmak ve güçlendirmek,
  • Ağrıları azaltmak.

PRP ile Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günlük normal kabul edilen saç dökülmesi sayısı 100-150 tel aralığındadır. Eğer sayı bundan fazla ise saç dökülmesi ciddiye alınmalıdır ve uzmana danışılarak önlem alınmalıdır. Bu açıdan PRP, saç tedavisinde doyurucu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. PRP işlemi sırasında hastanın kendi kanı alınıp, bir sürece tabi tutulur bir aletten geçirilerek. Burada fibroblast denilen kökleri besleyecek ve güçlendirecek olan kısım ayrılır ve saç dökülmesi olan bölgeye enjekte edilir.

PRP yöntemi özellikle genetik dökülmelerde etkilidir. PRP ile saç tedavisi genellikle 3-4 aylık bir süreçte tamamlanır. Bu süreçte 15 günlük periyotlarda 30 dakikalık sürelerde uygulanır. Bu sıklıktaki tedavi sürecinin sonrasında yılda bir defa uygulanması yeterli olacaktır.

PRP ile Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç köklerinin verici bölgeden elde edilmesi ve alıcı bölgeye transferi esnasında belirli bir zaman geçmektedir. Bu geçen zaman sırasında saç köklerinin kaybı söz konusu olabilmektedir. Alınan bu saç köklerini hayatta tutmak hayatidir. Bu hedefle elde edilen kökler soğutulmuş bir bölgede ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilir.

Bekletme solüsyonlarının içine PRP ilave edilmesi ya da saç köklerinin doğrudan PRP solüsyonu ile yıkanması faydalıdır ve etkilerin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Ulaşılmak istenen etki saç köklerinin hayatta kalma süresinin arttırılması, yara iyileşmesinin hızlanması ve saç köklerinin saç üretmek üzere tetiklenmesi olarak açıklanabilir.

PRP’nin saç köklerinin işlenme sürecine katkısı dışında en önemli faydası direkt saç ekimi sürecine desteğidir. Saç ekimi ardından saç köklerin kalıcılığını sağlamak öncelikli faydasıdır. PRP destekli FUE yöntemi uygulanır. Aynı zamanda saç ekimi ardından iyileşmeyi oldukça kısa bir sürede tamamlamaya yardım eder. Ve saç ekimi ardından yeni ekilen saç köklerini gençleştirir ve canlandırır.

PRP’nin Yan Etkileri Var mıdır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi PRP’de uygulanan kişinin kendi kanı olduğundan, alerjik reaksiyon ya da enfeksiyon ihtimali bulunmamaktadır. Vücuda alınan yabancı bir madde niteliği göstermez. Tasa edilebilecek sonuçlara yol açmaz.

PRP’nin etkisi her uygulanan hastada farklı şekilde gözlenebilir. PRP bütünüyle yardımcı bir yöntemdir, uygulama ardından kişinin beklentilerinin gerçekçi olması, hayal kırıklığını önlemek adına önemlidir. İyileşme için, yalnızca yardımcı olarak uygulanan bir destek metodudur.